An air bubble of volume 2 cm\(^3\) is formed 20m under water. What will be its volume when it rises to just below the surface of the water if the atmospheric pressure is equivalent to a height of 10m of water?
Take Free Practice Test On 2026 JAMB UTME, Post UTME, WAEC SSCE, GCE, NECO SSCE
Correct Answer: Option A
Explanation:
P\(_1\)V\(_1\) = P\(_2\)V\(_2\)
When the bubble comes to the surface and pressure drops 3 times, the volume increases 3 times.
V\(_2\) = 3 x 2
= 6 cm\(^3\)
P\(_1\)V\(_1\) = P\(_2\)V\(_2\)
When the bubble comes to the surface and pressure drops 3 times, the volume increases 3 times.
V\(_2\) = 3 x 2
= 6 cm\(^3\)